facebook dragger

Ehliyet Sınıfları ve Sürücü Adaylarıyla İlgili Koşullar

ehliyet örneği

Sürücü belgesi alacak olanların, almak istediği belgenin sınıfına göre yaşını doldurmuş, gerekli eğitimi tamamlamış olması ve yönetmelikte belirtilen suçlardan hükümlü olmamaları gerekmektedir. Ayrıca hükümlere uygun olarak beden ve ruh sağlığı bakımından sürücülük yapmalarına engel bir durumun olmadığını sağlık raporu ile belgelendirmiş olmaları ve sürücü kurslarına katılmış ve yapılan sınavları başarı ile tamamlayarak sertifikalarını almış olmaları gerekmektedir.

Sınıf
Araç Cinsi
Araç Yetkisi
Yaş Durumu
Öğrenim Durumu
A1
Motorlu Bisiklet
Kendi Sınıfı
17
Ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim
A2
Motosiklet
A1
17
Ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim
B
Otomobil, Minibüs, Kamyonet
F
18
Ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim
C
Kamyon
B-F
22
Ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim
D
Çekici
B-C-F
22
Ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim
E
Otobüs
B-C-F
22
Ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim
F
Traktör
Kendi Sınıfı
17
İlkokul
G
İş Makinesi
Kendi Sınıfı
18
İlkokul
H
Hasta ve Sakatlar
Kendi Sınıfı
17
İlkokul

K Sınıfı: A1, A2, F ve G sınıfları hariç sürücü belgelerinden herhangi birini almak isteyen sürücü adaylarının karayolunda öğrenmek amacıyla araç sürebilmesi için ilgili sürücü kursu tarafından verilen belgedir. Uluslararası Sürücü Belgesi; ikili ve çoklu anlaşmalar uyarınca 1 yıl süre ile verilir, verildiği ülke dışındaki ülkeler için geçerli olan bu belgeyi Türkiye Turing Otomobil Kurumu belirtilen easaslara göre verir.

Reklam
Sitemizde her sayfada yalnızca bir adet reklam yayınlanmaktadır.
Sunucu masraflarının yüksek olması sebebiyle bu site için
Adblock eklentinizi devredışı bırakırsanız seviniriz.
Saygılar Sevgiler =)

B-C ve E sınıfı sürücü belgesi sahipleri en çok yüklü ağırlıkğı 0.75 ton olan hafif römork takarak araçlarını kullanabilirler. 0.75 tonun üstündeki römorkları araçlarına takıp sürebilmeleri için uygulamalı sınava girmeleri ve belgelerine işlenmiş olması gerekir. Sürücü belgesi olmayan veya sürücü belgesinin vermiş olduğu yetkinin dışında araç kullandığı tespit edilenler, ilk tespitte 1 aydan 2 aya kadar, tekrarında ise 2 aydan 3 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar.

Sürücülerin sağlık durumlarında araç kullanmaya engel teşkil edecek bir bedensel değişiklik görülmesi ve tutanakla tespiti halinde sürücü belgesi süresiz olarak geri alınır ve sağlık muayenesi istenir. Renk körlüğü olanlar herhangi bir şart olmaksızın sürücü olabilirler ancak; gece körlüğü olanlar gün doğumundan 1 saat önce ile gün batımından 1 saat sonraki zaman dilimi içerisinde araç kullanabilirler.

İşitme cihazı kullananlar ticari olmamak şartı ile B sınıfı belge alabilirler. İşitme ve konuşma engellilere ise ticari olmamak ve sadece otomobil kullanmak üzere H sınıfı sürücü belgesi verilir. Bu sürücülerin kullandıkları aracın arka camına işitme ve konuşma engelli olduklarını belirten işaretler konulmak zorundadır. Sürücülerin 45-60 yaş arası 5 yılda bir, 60 yaş sonrasında ise 3 yılda bir sağlık kontrolü gerekmektedir. Sürücü belgesinin sahte olduğu, hile ile alındığı, şartlarına uygun olmadan verildiği tespit edilenlerin belgeleri geri alınır ve haklarında adli işlem yapılır.

Sürücüler ikamet adres değişikliklerini 30 gün içinde belgeyi veren tescil kuruluşuna bildirmek ve yanlarında bulundurarak istendiğinde yetkililere göstermek zorundadırlar.